Aktualności

Limity zużycia prądu w 2023 roku: kto i ile zapłaci?

Czas czytania: 2 min

W związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, rząd przyjął ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Ustawa przewiduje zamrożenie cen prądu dla większości gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych. Zakłada również wprowadzenie dodatku elektrycznego dla osób ogrzewających domy prądem oraz upustu dla oszczędnych odbiorców. Jakie są szczegóły nowych rozwiązań? Ile obecnie wynoszą limity zużycia prądu, już po zmianach?

Jakie są limity zużycia prądu

Zamrożone ceny prądu dotyczą gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do celów bytowych. W 2023 roku będą one płacić taką samą cenę za prąd jak w 2022 roku, ale tylko do określonych limitów rocznego zużycia. Limity te zostały zwiększone w porównaniu z poprzednim ustaleniami i wynoszą:

  • 3000 kWh (wcześniej 2000 kWh) dla gospodarstw domowych bez dodatkowych uprawnień,
  • 3600 kWh (wcześniej 2600 kWh) dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba niepełnosprawna,
  • 4000 kWh (wcześniej 3000 kWh) dla gospodarstw domowych posiadających Kartę Dużej Rodziny lub będących rolnikami.

Jeśli odbiorca przekroczy swój limit, to nadwyżka będzie rozliczana zgodnie z taryfą wyznaczoną na 2023 rok. Z zamrożenia cen prądu skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych.

Stawki dla samorządów i MŚP

Zamrożone ceny prądu obejmują również tzw. podmioty wrażliwe, czyli samorządy, małe i średnie przedsiębiorstwa. Ze wsparcia skorzystają także instytucje użyteczności publicznej, takie jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Dla nich obowiązuje cena maksymalna na energię elektryczną, która została obniżona z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh od 1 października 2023 roku.

Inne dodatki i upusty

Dodatek elektryczny to nowe wsparcie dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej, w tym wykorzystują pompy ciepła. Dodatek ten wynosi 1000 zł rocznie lub 1500 zł rocznie, jeśli roczne zużycie energii elektrycznej przekracza 5 MWh. Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Upust dla oszczędnych odbiorców to zachęta do racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Jeśli gospodarstwo domowe zużyje w 2023 roku nie więcej niż 90% energii z 2022 roku, to w 2024 roku otrzyma specjalny upust wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 roku.

Nowe rozwiązania, zwiększające limity zużycia prądu mają na celu ochronę odbiorców przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej na rynku światowym. Mają też zachęcać do przejścia na odnawialne źródła energii. Rząd przeznaczy na ten cel około 23 miliardów złotych. Pieniądze mają pochodzić będą m.in. ze składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych.

To może Cię zainteresować